خــانـــه / بازاریابی-اینترنتی / کوتاه بنویسید یا مخاطب را حضرت فیل کنید

کوتاه بنویسید یا مخاطب را حضرت فیل کنید

 

خواندن متن های طولانی در وب سایت ها ، کار حضرت فیل است ، یا کوتاه بنویسید ، یا خواننده را حضرت فیل کنید ، در اکثر موارد حرف های زیادی برای مطرح کردن با مخاطب وجود دارد ، در ابتدا تا جایی که ممکن است بیهوده گویی نکرده و به اصطلاح اصل مطلب را بیان کنید ، و سپس برای بیان اصل مطلب نیز تکنیک هایی را بکار گیرید که مخاطب بدون آنکه برایش سخت باشد حرف های شما را تا پایان بخواند و در واقع همان کاری را کند که کار حضرت فیل بوده است . . .

وقتی سؤال می شود چه می کنید؟! چه پاسخی می دهید؟! دقیقا همان را در بخش درباره ی ما وب سایت خود بنویسید ، بارها برای من پیش آمده که پیش از یک جلسه کاری وب سایت شرکت مورد نظر را بازدید و بعد از آن در جلسه حاضر شده ام ، وقتی سوال شده ، لطفا توضیحی بدهید که دقیقا چه می کنید ، آنگاه پاسخ سؤال خود را دریافت کرده ام ، در حالی که بارها وب سایت را مطالعه کرده بودم اما متوجه فعالیت دقیق مجموعه نشده و مزایا و ویژگی های کار را دریافت نکرده بودم .

در مقاله قبل “کراوات وب سایت خود را شل کنید ” ،  به موضوع عناوین در وب سایت ها پرداختیم و اینکه چطور می شود عناوینی جذاب و صد البته اثربخش خلق کرد و مخاطب را به محتوا کشاند ، تا اینجای کار با صدایی رسا مخاطب راصدا زده ایم ، ایشان صدای ما را شنیده و پاسخ داده است ، قرار است چه چیزی بگوییم ؟! از کجا شروع کنیم ؟! و چه کنیم که ایشان از زمانی که گذاشته پشیمان نشود و تا پایان صحبت با ما بماند .
” در شرکت ایکس سعی بر آن داریم  با بکارگیری برترین دانش در زمینه ی وب و اینترنت ، وب سایت هایی بروز را برای مشتریان خود ارائه  دهیم ، متخصصین شرکت ایکس  با تسلط کامل بر زبان Asp.net, php و … می توانند این اطمینان را به شما بدهند که از تکنولوژی عقب نخواهید ماند . ”
از متن بالا چه چیز را متوجه می شوید ؟! آیا به عنوان مشتری همان اطلاعاتی را به دست آورده اید که طالب آن بوده اید ؟!
مهمترین عامل برای اینکه یک مخاطب جذب متن شود و ما را در اواسط آن تنها نگذارد ، این است که باور کنیم برای مخاطب می نویسیم ، اینجا میزان تلاشی که ما برای کاری کرده ایم و یا منابعی که اختصاص داده ایم هیچ اهمیتی ندارد ، بلکه تنها و تنها مخاطب است که حرف اول را می زند .

چاک کاستر (chak custer) – مشاور برتر بازاریابی – در مقاله ای تحت عنوان ” نکاتی برای قدرت بخشیدن به نوشته های تجاری ” می نویسد : وقتی می خواهید یک متن تجاری بنویسید ، تنها به خواننده ی آن بیندیشید ، او را تصور کنید و سپس با زبان قلم برایش صحبت کنید .”
Tips to put power in your business writing
حتی می توانید از روشی تحت عنوان ” تطابق با مخاطب ” استفاده کنید : یعنی همواره ایشان را مخاطب قرار داده و از کلمه ی شما برای خطاب ایشان استفاده نمایید . . . آمارهای رسمی در خصوص میزان اثربخشی اینگونه نوشته ها ، مارا بگونه ای ترغیب می کند که این تکنیک یعنی “تطابق با مخاطب” را نادیده نگیریم .

اول آب استخر را پر کنید ، بعد از مشتری بخواهید شیرجه بزند . . .
بعد از عنوان جذاب و اثر بخش ، همه ی اطلاعات را در خصوص فعالیت خود ، در اختیار ایشان قرار ندهید ، اول لازم است با جملات کوتاه ، ویژگی های اصلی و کلیدی را به اطلاع ایشان رسانده و بعد اطلاعات تکمیلی ، بلند و مفصل تر را در اختیار ایشان قرار دهید . در غیر اینصورت در استخر خالی نه تنها شیرجه نخواهد زد ، بلکه گمان خواهد کرد بیهوده صدایش کرده اید .

بایستی با دقت و البته به ترتیب نکات مورد نظر خود را بیان کنید ، در واقع عنوان بایستی پیام اصلی را مطرح کند و سایر پیامهای اصلی در خطوط اولیه متن مطرح و تاکید شوند . بهتر است قبل از نوشتن متون وب سایت ، نکات مهم مورد نظر را بر روی کاغذ یادداشت کرده و آنها را به صورتی اثر بخش ، متقاعد کننده و شفاف اولویت بندی کنید و در نگارش کلیه متن های وب سایت از همین روش پیروی کنید .

تری اسمیت ( Terry Smith  ) – یکی از افراد مطرح در روابط عمومی – روش جالبی را برای نوشتن متن های اثربخش بیان می کند ” هرچیزی را که می خواهی به مشتری بگویی ، بگو … باز هم بگو … و بعد از آن که گفتی ، باز هم بگو”

هرآنچه می خواهید به مشتری بگویید ،بگویید ، این نکته ی اساسی مطلب است ، چرا که در بسیاری موارد ما برای شرکت های  رقیب می نویسیم ، واقعا برای مشتری فرقی ندارد فرمول ساخت بدنه ی این لپ تاپ چیست ، یا از چه آلیاژی استفاده شده است ، اما برای او به راستی اهمیت دارد که صاحب لپ تاپی باشد که بدنه ضد خش داشته باشد ، پس به زبان او صحبت کنید ، نه کس دیگر .

پاراگراف بیشتر ، کسب و کار بهتر
اگر حرف های زیادی برای گفتن دارید ، همه را در یک پاراگراف جای ندهید ، معمولا هر پاراگراف برای آنکه از جنس خواندنی باشد ، نباید از ۱۵۰ کلمه تجاور کند . چرا که پاراگراف های طولانی در ذهن مخاطب فریاد می زنند : خواندن من حوصله می خواهد که بعید می دانم داشته باشی . . . مخاطب هم بلا فاصله Scroll را حرکت داده و فریاد پاراگراف را تایید خواهد کرد .
استفاده از شماره در متن هایی که دارای بخش های مرتبط به هم می باشد ، بسیار موثر خواهد بود و باعث می شود مخاطب به ترتیب مطلب را پیگیر باشد و بدون توجه به طولانی بودن آن ، تا انتها پیش برود . اما اگر محتوای شما ارتباط موضوعی خاصی باهم ندارد ، می توانید بجای استفاده از شماره و اعداد ، از نشانه های گرافیکی ، علامت ستاره و سایر علائم استفاده کنید .

فقط پاراگراف کوتاه نیز کافی نیست ، جملات را هم خیلی کش ندهید ، چرا که بخاطر سپاری جملات بلند ، چندین برابر دشوار تر از جملات کوتاه است . در تحقیقاتی در خصوص یافتن طول مناسب جملات از نظر سهولت در بخاطر سپاری ، مشخص شد ، جملاتی با بیش از ۳۴ کلمه براحتی از یاد رفته و فراموش می شوند . همچنین در این تحقیقات نتایج جالب دیگری نیز بدست آمده است ، جمله هایی که دارای ۱۴ الی ۱۶ کلمه هستند براحتی در یاد می مانند ، جمله هایی که دارای ۲۰ تا ۲۵ کلمه هستند کمی دشوار تر و جمله هایی با بیش از ۳۴ کلمه به سختی در یاد خواهند ماند .
در رعایت کردن این تعداد کلمات باید حواسمان باشد ، که جمله هایی با طول مساوی ننویسیم ، این موضوع برای مخاطب خسته کننده خواهد بود ، با نگارش جملاتی با طول های متفاوت می توانیم متن را برای ایشان جذاب تر کنیم .

کلمه ها ، شیشه ی ویترین سایت شما هستند . . .
کلمه هایی که در وب سایت بکار می برید ، مانند شیشه ای هستند بر روی سایت شما ، هرچقدر قلمبه و مبهم و تاریک باشند ، شفافیت این شیشه کمتر و درک و نگاه مخاطب نسبت به سایت شما کمتر خواهد بود . بطور مثال بجای استفاده از عبارت “بکار گیری” کلمه “مصرف” را استفاده کرده و یا بجای “خاتمه دادن” از “پایان دادن” استفاده کنید.
با استفاده از لغات پیچیده و تکنیکی بر اعتماد به نفس خود اضافه نکنید ، یا حداقل این کار را در وب سایت نکنید. از لغات و جملات تکنیکی در دو حالت می توان استفاده کرد ، حالت اول زمانی است که بیش از ۹۵ درصد مخاطبین معنی آن لغات و جملات را می دانند و  حالت دوم زمانی است که برای بیان مطلب خود چاره ای جز استفاده کردن از چنین لغاتی ندارید .

 

حرف بزنید
برخی موارد و در بعضی بخش های وب سایت محاوره ای بنویسید ، تاثیر نوشته های محاوره ای در برخی بخش ها و به اصطلاح در جای درست خود بسیار زیاد خواهد بود ، آن لندرز (Ann Landers) – یکی از نویسنده های مشهور- در خصوص دلیل اثربخشی نوشته هایش می گوید “یاد گرفته ام ، همانطور که حرف می زنم ، بنویسم ، و بیشتر مردم آنرا دوست دارند”.
در این حالت کافیست تجسم کنید بجای نوشتن در حال حرف زدن با مخاطب هستید ، و آنگاه حرف های خود را بنویسید .
یکی دیگر از راههای اثر بخش در جملات متن ، استفاده از حروف ربط در جملات می باشد ، مانند : اما ، برای ، راه و . . .
“خانه دار شدن سخت نیست ، اما تلاش شما را می خواهد و اولین گام آن ثبت نام در سایت و دریافت شرایط آن است”
راه دیگری که مخاطب را برای ادامه دادن متن می کشاند ، استفاده از پاراگراف های یک خطی است ، بعد از یک پاراگراف نسبتا طولانی ، در ایجاد تنوع و جلب توجه مجدد موثر خواهد بود .
و راه آخر استفاده از روش هایی مانند تغییر رنگ ، اندازه فونت ، های لایت کردن و . . . می باشد که در این حالت نیز می توانید حرف هایی را که حتما می خواهید مخاطب بشنود ، بیان کنید .
این راه ها ، ابزاری برای نوشتن متونی اثربخش می باشند ، اما اصلی ترین ابزار شما ، تسلط شما به مواردی است که می خواهید بیان کنید و اعتقاد به صحت و درستی آنهاست ، پیش از شروع به نوشتن چندین بار به حالات مختلف محصول و یا فعالیت خود را توضیح دهید ، و در نهایت با استخراج بهترین شیوه و استفاده از ابزارهای مطرح شده متونی اثربخش نوشته و بر روی تک تک جملات آن تمرکز و تفکر داشته باشید .

منبع : مسترکاما

درباره اصغر حاج صالحی

این مطالب را نیز ببینید!

how-to-run-digital-campaign-blinkco-net

یک بازاریاب اینترنتی چه ویژگی هایی دارد؟

واژه « بازاریاب اینترنتی » یک بحث گسترده‌ است که نقش‌های زیادی را در راه‌اندازی …

سئو فروشگاه آنلاین؛ یازده نکته کاربردی سئو فروشگاههای اینترنتی

با پیشرفت دنیای مجازی و اینترنت و گسترش سایت های اینترنتی، فروشگاه ها نیز به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 20 =